Ustawienie anteny

Instalacja anteny satelitarnej

Generalnie, wyróżnić można trzy metody montażu i ustawiania anteny satelitarnej:

  • Metoda „na montera”
  • Metoda „O! O! było!”
  • Metoda „nosz k… nie mam już siły”

Metoda pierwsza („na montera”) polega na skorzystaniu z usług osób posiadających odpowiednie doświadczenie i sprzęt do wykonania czynności montażu anteny satelitarnej a następnie jej prawidłowego ustawienia. Koszt takiej usługi zależy naturalnie od regionu i zakresu prac, ale generalnie powinien oscylować w graniach 100-200 zł. Dużo? Może i dużo, wszystko zależy od naszych umiejętności i czasu jakim dysponujemy.

Metoda druga, czyli „O! O! było!”, zwana także metodą „My ze szwagrem” polega na samodzielnym montażu i ustawieniu anteny satelitarnej. A że z reguły samodzielny montaż i ustawienie anteny jest w zasadzie niemożliwy (zawsze potrzebna jest kolejna para rąk, żeby coś przytrzymać albo dokręcić) to przy wykonywaniu czynności montażowo-konfigurancyjnych towarzyszy nam druga osoba (ktoś z rodziny np. szwagier, albo sąsiad). Prace montażowe są albo trochę trudniejsze albo łatwiejsze. Niemniej, średnio rozgarnięty homo sapiens powinien w rozsądnym czasie dać sobie z czynnościami przykręcenia uchwytu do ściany lub masztu radę. Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej może nam dostarczyć sporo trudności. Najlepiej jest podpatrzeć jak ustawiona jest antena sąsiada i spróbować naszą antenę ustawić w sposób identyczny. Końcowym fazom dostrojenia anteny towarzyszy z reguły hasło „o! o! było”, czyli radosny okrzyk osoby wpatrzonej we wskaźniki siła/jakość na ekranie telewizora, podczas gdy druga osoba delikatnie kręci talerzem anteny w celu znalezienia optymalnego ustawienia.

Metoda trzecia, „nosz k…. nie mam już siły” odnosi się do próby całkowicie samodzielnego montażu i ustawienia anteny satelitarnej. Wykonanie wszystkich niezbędnych czynności bez posiadania odpowiedniego sprzętu (m.in. miernika sygnału) jest zadaniem bardzo trudnym, ale wykonalnym. Trzeba jednak mieć sporo czasu, cierpliwości i determinacji…

Przed przystąpieniem do montażu, jeśli nie ma nigdzie anteny sąsiada, na której moglibyśmy się wzorować warto skorzystać z narzędzia dostępnego na stronie http://www.dishpointer.com. Po wpisaniu nazwy miasta oraz wybraniu z rozwijanej listy nazwy intersującego satelity (z reguły będzie to 13E EUTELSAT 9A / EUTELSAT HOT BIRD 13B / EUTELSAT HOT BIRD 13C), a następnie dociągnięciu pozycji na mapie podkładowej, pod mapą zobaczymy dane pomocne do ustawienia anteny, w tym elewacje, azymut i skręcenie konwertera LNB.

Jak korzystać z narzędzia DishPointer?

  1. Wpisz nazwę swojej miejscowości
  2. Wybierz z listy satelitę (np. 13E EUTELSAT 9A / EUTELSAT HOT BIRD 13B / EUTELSAT HOT BIRD 13C – znajduje się mniej więcej na środku rozwijanej listy)
  3. Jeśli chcesz możesz „dotrymować” swoją pozycję przesuwając zielony pointer na mapie dokładnie w miejsce/budynek montażu anteny satelitarnej
  4. Bezpośrednio pod mapą zobaczysz dane ustawienia anteny (Dish Setup Data) dla wskazanej lokacji, w tym elewację (elevation), azymut rzeczywisty i magnetyczny (Azimuth), kąt skręcenia konwertera (LNB Skew).